11/11/2025
Ти се ниси мирио ~ ти си победио!
Ти ниси освајао ~ ти си ослобађао!
Ти се ниси светио ~ ти си оплакивао!
Ти ниси нестао ~ ти си васкрсао!
11. новембар 1918 године ~ Дан Победе у првом светском рату.
Нека је вечна слава и хвала нашим прецима јунацима који су животе дали за своју Отаџбину.
ЦАРСТВО ИМ НЕБЕСКО.
На слици се налази цвет ~ Рамонда сербика (Ramonda serbica) или Наталијина рамонда је ретка биљка која расте само на неколико места у Србији, Северној Македонији и Грчкој.
Ова прелепа љубичаста биљка постала је симбол сећања на српске жртве у Првом светском рату из једног посебног разлога.
Наталијина рамонда има јединствену особину - чак и када потпуно увене услед суше, довољно је да добије мало воде и она ће се поново пробудити у живот. Баш као што се и српски народ, након страшних страдања у Великом рату, поново подигао из пепела.
Биљка је добила име по краљици Наталији Обреновић, а данас је носимо на реверу око Дана примирја у Првом светском рату као симбол отпорности, обнове и незаборава.
Занимљиво је да рамонда цвета управо у новембру, месецу када обележавамо Дан примирја.
Њен љубичасти цвет подсећа на боју националног ордена Милоша Обилића, који је додељиван за изузетну храброст.
Када следећи пут видите овај нежни цвет, сетите се да симболизује неуништиви дух српског народа и вечно сећање на све који су дали своје животе за слободу. 🇷🇸