02/04/2026
Dnes je světový den Autismu… možná uvidíte lidi oblečené do modré barvy, možná dnes některá města osvítí budovy modře… tohle všechno je hezké, za mě je ale nejdůležitější něco málo o autismu vědět… moje dlouholetá věta o úskalích autismu zní, že nejhorší na autismu je okolí… a je to myšleno tak, že to naše trápení pramení z nepochopení a neznalosti okolí…
Naše děti jakožto náhodný kolemjdoucí nemůžete vychovávat, vyhrožovat jim čertem (to samozřejmě žádnému dítěti, ale tohle jsou věty pramenící z vlastních zkušeností).
Nemůžete se opřít o strom, a jen tak na ně zírat, jak chytají ryby… “normální” dítě by si pomyslelo (co na mě ten chlap tak čumí??? ) autista vám to řekne nahlas a průser je na světě.
Slibte mi, že až příště uvidíte křičící dítě v afektu, tak si hned nepomyslíte: ježiš to je spratek, ta jeho matka ho vubec neumí vychovat… protože věřte, že děláme co je našich silách a když se stane nečekaná změna v jejich denním režimu, můžete být Matka Tereza a záchvatu a výbuchu emoci stejně nedokážete zabránit… nepotřebujeme lítost, jen občasné pochopení!
Díky vaše Radka, dnes jako máma autisty
PS: moje druhá oblíbená věta zní: každá firma by měla mít svého autistu. Proč? Protože to jsou velmi chytří a potřební lidé a když najdou obor, ve kterém vynikají, bývají v daném oboru naprostou špičkou!