Scarves&Books

Scarves&Books és persze magazinok, fotók, ultra’ történelem…

"Mindenki joggal emlékszik az 1998. június 21-i dátumra, a Reggio Emiliában játszott osztályozóra Torino ellen. Még ma i...
24/06/2026

"Mindenki joggal emlékszik az 1998. június 21-i dátumra, a Reggio Emiliában játszott osztályozóra Torino ellen. Még ma is hallom Dorigo kapufájának csattanását a büntetőpárbaj során, és emlékszem, ahogy az ajtó mögött doboltam az izgalomtól.

Mégis, ha a Perugia és a Torino ultráinak közös történelméről beszélünk, számomra a valóban meghatározó dátum nem június 21., hanem két héttel korábban, 1998. június 8. Sok torinói ultra a mai napig úgy emlékszik erre a napra, mint élete egyik legemlékezetesebb idegenbeli túrájára: „Perugia, 1998. június 8. – az egyik legszebb utazás, amit valaha átéltem.”

Két tábor, amelyet a futball tett riválissá

Perugia és Torino közel egy évszázadon át gyakorlatilag közömbösen viszonyult egymáshoz. Ha nagyon visszanyúlunk a történelembe, a kapcsolat egyetlen jelentősebb pontja az volt, amikor a perugiai Renatino Curi góljával a Juventus ellen a Torino nyerte meg a bajnokságot.

Azóta azonban két évtized telt el. Az ország, a társadalom, az ultrakultúra és az egész világ megváltozott.

Az 1997–98-as Serie B szezon előtt mindkét csapatot a feljutás esélyesei között emlegették. A Perugia éppen kiesett az élvonalból, a Torino pedig már egy éve a másodosztályban szerepelt, és mindenáron vissza akart jutni a Serie A-ba.

A szezon mindkét oldalon rosszul indult: edzőváltások, gyenge eredmények és csalódások követték egymást. A bajnokság hajrájára azonban mindkét csapat ott volt a feljutásért zajló harcban.

Három fordulóval a vége előtt úgy tűnt, hogy a Torino közel áll a feljutáshoz, míg a Perugia már szinte lemondott róla. Aztán az utolsó fordulókban minden megváltozott. A Torino hazai pályán csak 1–1-et játszott a Chievóval, miközben a Perugia 2–1-re nyert Pescarában. A különbség három pontra csökkent, és az utolsó előtti fordulóban következett a közvetlen összecsapás Umbriában.

A tét óriási volt: ha a Perugia nyer, utoléri a Torinót.

A botrány előzménye
június 7-én, a mérkőzés előtti napon történt az a történet, amely örökre megváltoztatta a két tábor kapcsolatát.

Két 14 éves perugiai fiú belépett az edzőtábor területére, ahol a Torino készült a mérkőzésre. A célpontjuk két korábbi perugiai játékos, Bucci és Ferrante volt, akiket sértegetni kezdtek.

Ahelyett, hogy egyszerűen elküldték volna őket, a beszámolók szerint néhány torinói játékos átmászott a kerítésen és üldözőbe vette őket. Az egyik fiú el tudott menekülni, a másikat azonban elkapták és bántalmazták.

Amikor a hír eljutott a perugiai ultrákhoz, először senki sem akarta elhinni. Később azonban a fiú szülei és a kórházi jelentések megerősítették a történteket.

A feszült szezon és a közelgő sorsdöntő mérkőzés légkörében ez hatalmas felháborodást váltott ki.

A helyzetet tovább súlyosbította, hogy több médiacsatorna kezdetben éppen az ellenkezőjét állította, és arról beszélt, hogy torinói játékosokat támadtak meg.

A szállodai incidens

A történtek után a Perugia ultrái a Torino szállodájához vonultak, hogy számon kérjék a felelősöket.

A helyszínen gyorsan elszabadultak az indulatok. A rendőrség és a csendőrség beavatkozott, a szállodában káosz alakult ki, több összecsapás történt, és végül egy perugiai ultrát letartóztattak.

Közben a torinói oldalon továbbra is zavaros és gyakran hamis információk terjedtek az eseményekről.

A kevés kivétel egyike Alfredo Pedullà sportújságíró volt, aki nyíltan beszélt a 14 éves fiú elleni támadásról és a történet valódi hátteréről.

1998. június 8. – a nagy összecsapás

A mérkőzés napján Perugia gyakorlatilag ostromállapot alatt állt. Rómából és Firenzéből is érkeztek rendőri erősítések.

Mintegy kétezer torinói szurkoló érkezett a városba, közülük ötszázan különvonattal.

Amikor a Torino ultrái megjelentek, a perugiaiak megpróbáltak áttörni a rendőrsorfalakon, hogy elérjék őket. Hosszú dulakodás után kisebb csoportoknak sikerült áttörniük, és a stadion közelében, egy híd alatt valódi utcai összecsapások alakultak ki a két tábor között.

Ezek rövid, de intenzív és kölcsönös összecsapások voltak, amelyek csak előjátéknak bizonyultak a későbbi eseményekhez.

A stadion pokla

A mérkőzés maga is rendkívül feszült légkörben zajlott. A pályán és a lelátókon egyaránt forrtak az indulatok.

A Perugia végül 2–1-re győzött Tovalieri és Tangorra góljaival.

A hármas sípszó előtt azonban újabb incidens robbant ki az északi kanyarban. Egy szurkoló és két csendőr közötti vita pillanatok alatt tömeges összecsapássá fajult.

Közel egy órán át tartó harc bontakozott ki a rendfenntartó erők és az ultrák között. A rendőrség könnygázt vetett be, amely nemcsak az ultrákat, hanem a fegyvertelen nézők ezreit is érintette.

Helikopterek repültek alacsonyan a stadion fölött, a helyzet pedig egyesek szerint már-már gerillaháborús jelenetekre emlékeztetett.

Többen megsérültek, voltak súlyos esetek is. Az események egész Olaszországot bejárták: a RAI-tól a Mediasetig minden országos televízió a „Perugia pokláról” beszélt.

Az utóélet

A szezon végén következett a híres reggio emiliai osztályozó, amely végül a Perugia számára sikeresen zárult.

A két tábor kapcsolata azonban már örökre megváltozott.

Az évek során még több alkalommal találkoztak különböző eseményeken, tüntetéseken vagy más városokban. Ilyenkor gyakran előkerült a múlt, és mindkét oldalról ugyanaz a vélemény hangzott el:

„Szégyen, ahogy az egész történt.”

A perugiai ultrák számára a történet középpontjában mindig az a 14 éves fiú maradt, akit szerintük indokolatlanul bántalmaztak a mérkőzés előtti napon.

Bár Umbria hagyományosan erős Juventus-szimpatizáns régió, Perugia ultrakörnyezetében a mai napig létezik egyfajta tisztelet a Torino szurkolói iránt – még a múlt konfliktusai ellenére is.

(A történet egyes részletei az „Ingrifati – 35 év szenvedély, fél évszázad Perugia Ultras történelem” című könyvből származnak, amelynek elkészítésében magam is részt vettem.)

FORZA PERUGIA!"

“Megy a gőzös...”Blue Territory on tour ZalaegerszegSzép őszi napon 200 halasi vágott neki az egerszegi útnak, ahol a ké...
22/06/2026

“Megy a gőzös...”

Blue Territory on tour Zalaegerszeg

Szép őszi napon 200 halasi vágott neki az egerszegi útnak, ahol a kézis lányok az utolsó őszi bajnokijukat játszották.

Mi, az ultrák (45-50-en) mint mindig, most is különbusszal vágtunk neki a túrának. Ha a csajok győznek, akkor az 5. helyen zárhattak volna, ezért a banda eléggé felfokozott hangulatban volt. Ehhez társult az a tény is, hogy amint elindultunk, tölteni kezdtük magunkba az üzemanyagot. Ez kb. 45 percenkénti megállókat eredményezett. A tivornyát és az éneklést csak Kiskőrösön szakította meg a sálak lobálása, és a stadlerosok mocskolása. (Rémületére a döbbent lakosságnak.)

A kocsmai megállók azt eredményezték, hogy a busz tele lett szuvenírokkal (pohár, hamuzó, étlap (!) stb.).

A meccs 17 órakor kezdődött, de mi már másfél órával előbb befutottunk. Ezután sörözőkben csellengtünk, és szivornyáztunk, majd megkezdődött a felhajtás.

Halasi énekszótól zengett a csarnok környéke. Mivel a csarnokban tilos a piró, a füstöket a szabadban gyújtottuk be. Ködbe burkolódzott a csarnok és környéke, a füst mögül magasba szállt a dal: „Kék az ég, zöld a fű, a Kunhalas nagyszerű!” A füst odacsalta a yardot is, de csak bámészkodtak, majd elhúzták a csíkot... Ezután következett az első csalódás. Nem engedték be a dobot és a rudas zászlóinkat. A pénztárgépszalagokat azért becsempésztük. Még meglátogattuk a büfét, ahol megittuk az összes vörösbort, majd elkezdtük feldíszíteni a vendégszektort. Kiterítettük a Blue Territory drapit, és szekciónk, a Blue Front Hooligans is zászlót bontott.

Előkészítettük a csíkokat és a betűket a koreográfiához. Ekkor érkezett meg Keszthelyen tanuló különítményünk egy diósgyőri cimbora társaságában.

A meccs eleje remekül alakult. A koreográfia nagyon jól sikerült. 15 kék-fehér csík fedte a side-unkat, felette a felirat: HALAS. Fergeteges buzdításba kezdtünk és a csapat is vezetett. Sokszor csendült fel a „Viva Halaska!”. A fiesta a félidő közepéig tartott. Ekkor elhúzott az ellenfél 4 góllal és ez visszavetett minket. Azért a félidőt végénekeltük, de sokan úgy érezték, elment a hajó, s a szünetben az italhoz fordultak vigaszért. Mire visszaértek a büféből, már 5-tel ment a Caola. De ekkor lábra kapott a csapat és mi is beindultunk. Sálat pörgetve, ide-oda hullámozva, ugrálva űztük a csapatot a siker felé.

Eközben befutott néhány felderítő az Armadától, s ez arra késztette a halasi skinneket, hogy melléjük települjenek. Fight azonban nem volt, csak méregették egymást.

Végül kikaptunk egy fával, ezért az ünnepbe keserűség is vegyült. Ezt a pénztárszalagok bezúzdításával próbáltuk feledni. Elmenőben még begyújtottunk egy házi ihletésű fáklyát is.

A hazaút kellemesen telt, ebben az alkohol is szerepet játszott. Reméljük, tavasszal hasonló szuper turnéink lesznek, és tudunk még sok szép koreográfiát csinálni.

Végezetül köszönjük, hogy szót kaptunk a lapban, sok sikert kívánunk a szerkesztőknek és a hazai ultráknak az új esztendőben!

Üdv Debrecenbe, Diósgyőrbe és Fehérvárra!

(Blue Territory, Kiskunhalas)

Forrás: 3. Félidő 1996.

Fotó:
Kiskunhalas-Derecske 95/96

  A FIFA arra kötelezte a Gillette-et, hogy a világbajnokság idején takarja el stadionban elhelyezett logóját, mivel nem...
21/06/2026



A FIFA arra kötelezte a Gillette-et, hogy a világbajnokság idején takarja el stadionban elhelyezett logóját, mivel nem tartozik a torna hivatalos szponzorai közé. A cég erre úgy reagált, hogy a logót egy „Borotvahab” illusztrációval fedte le.

Gól.

Véletlenül vettem észre az HBO-n, hogy felkerült ez a dokumentumfilm sorozat. Először szkeptikus voltam vele kapcsolatba...
20/06/2026

Véletlenül vettem észre az HBO-n, hogy felkerült ez a dokumentumfilm sorozat. Először szkeptikus voltam vele kapcsolatban, de megnézve az első részt egész jónak tűnik, rengeteg korabeli fotó, videó van benne a spanyol mozgalom 90-es éveiből, ahol javarészt a politikára terelődik a hangsúly.

Bátran ajánlom megtekintésre!

Június 17-én, szerdán hivatalosan is benyújtották az olasz ultrák által kezdeményezett petíciót az olasz szenátusnak. Az...
20/06/2026

Június 17-én, szerdán hivatalosan is benyújtották az olasz ultrák által kezdeményezett petíciót az olasz szenátusnak. Az ötlet az idei tél folyamán született meg, miután számos találkozóra került sor az ország különböző szurkolói csoportjaival. Az akció rövid idő alatt jelentős támogatottságot szerzett: mindössze két hónap alatt több mint 150 000 aláírás gyűlt össze. A példátlan összefogás eredményeként létrejött dokumentum jelenleg a Palazzo Madama Környezetvédelmi Bizottsága előtt van, és amennyiben megfelelőnek találják, akár egy, az olasz labdarúgást érintő törvényjavaslat részévé is válhat.

A petícióban megfogalmazott követelések jól ismert problémákra hívják fel a figyelmet. Az egyik legfontosabb kérdés a jegyárak ügye. A sportvezetők kommunikációjával szemben az olasz stadionokban tapasztalható árképzés az európai élmezőnybe tartozik, különösen a kiemelt mérkőzések esetében, ahol a legolcsóbb belépők ára gyakran az 50 eurót is eléri. Az aláírók ezért maximált jegyárakat javasolnak: a Serie A mérkőzéseire legfeljebb 20 eurót, a Serie B-ben 15 eurót, míg a Serie C-ben 10 eurót kellene fizetni.

A szurkolók kifogásolják a mérkőzések időpontjainak szétszórását is. Napjainkban a fordulók találkozóit gyakran hét különböző időpontra osztják el péntek estétől hétfő estig, elsősorban a televíziós közvetítések érdekei miatt. Ez jelentősen megnehezíti az idegenbeli mérkőzések látogatását és a csapatok folyamatos követését.

A petíció emellett szigorúbb szabályozást sürget a klubtulajdonlás területén is. Az ultrák szerint problémát jelent, hogy egyes tulajdonosok egyszerre több klubot is birtokolnak, olykor ugyanazon bajnoki rendszerben. Gyakran említett példa erre a De Laurentiis család, amely hosszú ideig egyszerre volt érdekelt a Nápoly és a Bari működtetésében.

Külön fejezet foglalkozik a stadiontilalommal, az úgynevezett DASPO-val is. Ez az adminisztratív intézkedés lehetővé teszi, hogy valakit bírósági ítélet nélkül tiltsanak ki a stadionokból. Az aláírók azt szeretnék, ha a jövőben az ilyen szankciók kizárólag bírói jóváhagyással léphetnének életbe, ezzel is biztosítva az érintettek jogait. Véleményük szerint Olaszország jelenleg Európa egyik legszigorúbb szabályozási rendszerét alkalmazza ezen a területen, amely bizonyos esetekben még a kitiltott személy egyéb jogosultságainak korlátozását is lehetővé teszi.

A kezdeményezést egy szenátusi sajtótájékoztatón mutatták be, ahol több politikai irányzat parlamenti képviselői is jelen voltak. A szervezők nevében Giovanni Adami ügyvéd, a petíció szóvivője hangsúlyozta: a kampány sikere jól mutatja az olasz ultrák összefogását és közös fellépését. A mozgalomban részt vevő több mint 250 szurkolói csoportot szinte lehetetlen felsorolni; Avellinótól Udinéig, Perugiától Trapanin át Nápolyig, Altamuráig és Genováig az ország minden részéből csatlakoztak a kezdeményezéshez.

Van is némi hiányérzetem a transzparensekkel kapcsolatban, alig látni őket.. korábbi VB-ken tele volt a korlát német gro...
19/06/2026

Van is némi hiányérzetem a transzparensekkel kapcsolatban, alig látni őket.. korábbi VB-ken tele volt a korlát német groundhopper drapikkal is, szinte alig látni azokat is… itt az oka:

“A Dallas Stadiont angol zászlók borítják – bár néhány szurkolót megkértek, hogy távolítsák el azokat 🏴

Az Angliából érkező drukkerek büszkén helyezték ki klubjaik zászlóit a stadionban, ugyanakkor olyan fotók is napvilágot láttak, amelyek szerint több szurkolót felszólítottak a Szent György-keresztes zászlók leszedésére.

A történtek az arlingtoni Dallas Stadionban zajlottak, még Thomas Tuchel csapatának mérkőzése előtt. Az egyik szurkolói csoportnak el kellett távolítania az „Arsenal FC – E11” feliratú zászlóját, amely a lelátó előtti korlátra volt kifüggesztve.

Emellett egy kisebb, a Birmingham City nevét és címerét ábrázoló zászlót is leszedettek a rendezők. Ez az Arsenal-zászló és az angol nemzeti lobogó mellett kapott helyet.

A szervezők már korábban jelezték, hogy a zászlók nem takarhatják el a stadion elektronikus hirdetőfelületeit, és kizárólag a kapuk mögötti területeken helyezhetők el.

A FIFA és a stadion illetékesei szerint az intézkedés elsősorban biztonsági okokból szükséges. A LED-kijelzők ugyan általában csapatinformációkat és világbajnoksággal kapcsolatos üzeneteket mutatnak, de szükség esetén evakuálási tájékoztatásra is használják őket.”

SZENTES-Tótkomlós 95/96
18/06/2026

SZENTES-Tótkomlós 95/96

MODENA ULTRAS - 50 🇮🇹A múltkor már említettem, hogy sikerült beszereznem a modenai ultrák jubileumi kiadványát, és most ...
16/06/2026

MODENA ULTRAS - 50 🇮🇹

A múltkor már említettem, hogy sikerült beszereznem a modenai ultrák jubileumi kiadványát, és most ismét elővettem, hogy átlapozzam. Ízig-vérig minőségi munka: rengeteg fotóval illusztrált, végig színes oldalakkal, igényes kivitelben. Nem kis munka lehet mögötte.

Fontosnak tartom kiemelni, hogy amikor megrendeltük a könyvet, pontosan tudtuk, mit vásárolunk, és mit kapunk a pénzünkért. (Esetleg bizonyos magyar kiadók is tanulhatnának az olaszoktól, hogyan érdemes bemutatni egy készülő könyvet. Sokaknak ugyanis nem elég egyetlen borítókép, különösen akkor, ha komoly összegeket kell kifizetni látatlanba... Érdemes lenne figyelmet fordítani arra is, hogyan zajlik Olaszországban egy szurkolói kiadvány bejelentése, online promóciója vagy éppen rendezvényeken történő bemutatása. Itthon is meg lehetne adni ennek a módját, bár ha az információgyűjtés színvonalából indulunk ki, akkor túl sok jóra nem kell számítani. Szerintem, és remélem nem csak szerintem, a magyar mozgalom ettől többet érdemel.)

A könyvhöz egy jubileumi sál is járt, ezt lejjebb megtaláljátok. Korábban már bemutattam a modenai kanyar történetét 1987-ig, most pedig következzen a folytatás.

“1988

A Genoa elleni két emlékezetes mérkőzés, valamint a Modena kiesése után a szurkolótábor súlyos válságba került és gyakorlatilag szétesett. A San Biagio szekció mélypontra jutott, míg a Sconvolts megszűnt létezni – zászlójukat egy Cesena–Fiorentina mérkőzésen a cesenai ultrák szerezték meg.

A nagyon fiatal szurkolók körében több új csoport is létrejött, többségük azonban rendkívül rövid életűnek bizonyult. Ezek közül a legismertebbek az Armata, a Fedayn, a Gruppo Alcolico és a Bronx voltak. Bár a Brigate Gialloblu Curva Sud továbbra is létezett, és a CUCS is időről időre feltűnt, valódi vezető erő vagy szervezett irányítás ekkor már nem volt jelen a Curvában.

1989

A helyzet lényegében változatlan maradt. A San Biagio városrészben felnövő fiatalabb generáció, amely addig saját kisebb csoportokban tevékenykedett, fokozatosan letette saját zászlóit, és egyre inkább a Brigate Gialloblu részének tekintette magát.

Ugyanebben az időszakban a Brigate-on kívül megalakult a Head Out Formiginében, valamint a Centro Storico csoport. Miközben a Brigate újjászervezésén dolgozott, egyre több személyes vagy kis létszámú csoportzászló jelent meg a lelátón. Ezeket gyakran csak néhány fő képviselte. A korábban említett Skates és Thrashers mellett számos hasonló kezdeményezés született.

A különböző csoportokhoz kapcsolódtak a Brigate Gialloblu helyi szekciói is Vignolából, Sassuolóból, Solierából, Formiginéből, Ravarinóból és a Bassa térségből.

1990

Szeptemberben, a bajnokság kezdete előtt a San Biagio fiataljai – akik korábban Assalto Sezione vagy Sezione Palestre néven voltak ismertek – hivatalosan is megalapították a Sezione csoportot. A Sezione nyíltan jobboldali identitással rendelkezett, de ekkor még nem került konfliktusba a Brigate-tal.

Ugyanebben az évben megszilárdult a Brigate új vezető magja. A Reggio Calabriában rendezett idegenbeli mérkőzés alkalmával a San Biagio „öregjei” hivatalosan is átadták a történelmi zászlót az új generációnak.

A főbb jelenlévő csoportok a Brigate, a Sezione, a Head Out, valamint a Viking Centro Storico voltak, mellettük pedig számos kisebb csoport is működött, amelyek továbbra is a Brigate Gialloblut tekintették referencia- és vezető erőnek. Ekkoriban a Flanagan és a Gruppo Brasato is jelen volt a kanyarban.

1991

Az első olyan Serie B-s idény következett, amely során a Brigate Gialloblu a csapat valamennyi idegenbeli mérkőzésén jelen volt, beleértve a dél-olaszországi túrákat is.

1992

Új korszak kezdődött a Curva Sudban: a Brigate Gialloblu hegemóniája megszilárdult, és hosszú éveken keresztül meghatározta a lelátó életét.

1993

A Brigate-hoz közvetlenül nem kötődő csoportok fokozatosan eltűntek vagy jelentéktelenné váltak. A Head Out megszűnt, míg a Sezione és a Centro Storico egyre kisebb szerepet játszott a Curva életében.

1994 körül

A Brigate-on belül egyre nagyobb befolyásra tett szert a CS XXII Aprile köré szerveződő csoport. A politikai megosztottság fokozatosan háttérbe szorította a közös városi identitást, és egyre inkább meghatározta a belső viszonyokat. Ez a folyamat több éven át tartott.

1998

A Brigate vezetésével elégedetlen tagok kiváltak, és megalapították az Ultras csoportot. Ezzel párhuzamosan a Sezione is ismét aktívabbá vált, részben a Brigate köreiből érkező új tagoknak köszönhetően.

A szezon során először jelentek meg a Hniti zászlói is, amelyeket szintén korábbi brigatés tagok mutattak be.

1999–2000

Az Ultras nyíltan megkérdőjelezte a Brigate vezető szerepét, és kihívást intézett a San Donàban működő brigatás vezetés ellen.

2000–01

Ebben a szezonban újra feltűnt a Head Out transzparense a táborban.

2002–03

A nyár folyamán megalakult a Vecchie Brigate („Öreg Brigádok”), amelynek zászlaja alatt a San Biagio veteránjai gyűltek össze.

A Curva Sudban ekkor a következő csoportok léteztek egymás mellett – nem mindig konfliktusmentesen: Sezione, Head Out, Ultras, Centro Storico, Brigate Gialloblu, Hniti, Vecchie Brigate, Viking és Flanagan. Utóbbi kettő egyértelműen a Brigate holdudvarához tartozott.

2004 nyara

A Fedelissimi a Sezione, az Ultras, a Centro Storico és a Head Out egyesüléséből jött létre, egy szélesebb szurkolói összefogás jegyében.

2005 ősz–tél

A Vecchie Brigate és a Fedelissimi közösen kezdeményezte egy egységes szurkolói csoport létrehozását. A tárgyalásokra a Hniti és a Brigate Gialloblu is meghívást kapott.

A Hniti elfogadta a felkérést és csatlakozott a projekthez, a Brigate azonban elutasította a részvételt.

2006 januárja

A Curva Sud néven szerveződő új egységes csoport először a mantovai idegenbeli mérkőzésen jelent meg. Ezzel a táborban működő jelentősebb csoportok száma kettőre csökkent.

2006. február 11. – Modena–Ternana

A Curva Sud úgy döntött, hogy nyílt tiltakozásba kezd a csapat és a klub vezetése ellen. Szándékáról előzetesen tájékoztatta a Brigate Gialloblut is, egyértelművé téve, hogy amennyiben a Brigate nem csatlakozik a kezdeményezéshez, a további együttműködés lehetősége megszűnik.

A mérkőzés előtt a San Biagio veteránjai – miután tudomást szereztek arról, hogy a Brigate továbbra is a klub támogatása mellett kíván állást foglalni – visszakövetelték a történelmi „Brigate Gialloblu Curva Sud” zászlót.

A Brigate átadta a transzparenst, majd néhány nappal később hivatalos közleményben bejelentette feloszlását. Ezzel lezárult a modenai ultramozgalom egyik legmeghatározóbb korszakának története.”

A könyvről:
Ország: Olaszország 🇮🇹
Csapat: Modena FC 🔵🟡
Kiadó: Artioli Editore
Oldalszám: 416
Kiadás éve: 2026

Veronaiak érkezése Milánóba, 1985
15/06/2026

Veronaiak érkezése Milánóba, 1985

“Aki megélte az olasz ultrakultúra fénykorát, pontosan tudja, mikor kezdtek megváltozni a dolgok. Nem egyetlen törvény v...
13/06/2026

“Aki megélte az olasz ultrakultúra fénykorát, pontosan tudja, mikor kezdtek megváltozni a dolgok. Nem egyetlen törvény vagy kirívó eset indította el a folyamatot, hanem egy lassú, fokozatos szigorítás, amely már jóval azelőtt elkezdődött, hogy a legtöbben felismerték volna, merre tartanak az események. A Tessera del Tifoso (Fidelity Card) csupán az első látványos lépés volt. Attól kezdve egyre nyilvánvalóbbá vált, hogy az olasz futball lelátói már nem ugyanazt jelentik, mint korábban.

Éveken keresztül a hatóságok a „modernizáció” szükségességéről beszéltek. A valóságban azonban egy olyan rendszer épült ki, amelynek célja a lelátói kultúra ellenőrzése és kiszámíthatóvá tétele volt. A szenvedélyes szurkolókból nyilvántartott adatok lettek, az identitásból és a közösségi összetartozásból pedig kezelendő kockázat.

Az ezt követő években a következmények egyre világosabban kirajzolódtak. Az idegenbeli túrák kiváltsággá váltak, az adminisztratív korlátozások pedig fokozatosan falakat emeltek a szurkolók elé. Nem az erőszak, hanem a bürokratikus döntések következtében váltak egyre nehezebben elérhetővé a futball egykor természetesnek vett részei.

Sok városban a szurkolók ösztönösen reagáltak erre a folyamatra. Nem akarták, hogy a lelátó az állami ellenőrzés eszközévé váljon. Évtizedek óta működő csoportok szembesültek újabb és újabb szabályokkal, korlátozásokkal. Voltak stadionok, ahol régi transzparensek miatt tiltottak ki embereket, máshol a legapróbb gesztusokat és rigmusokat is megfigyelés követte.

Livornóban, Pisában, Tarantóban, Avellinóban, Foggiában, Cataniában és még számos más városban egész generációk nőttek fel úgy, hogy már csak történetekből ismerték azt a lelátói világot, amely egykor meghatározta a helyi futballt. Sok csoport széthullott, átalakult vagy eltűnt a folyamatos nyomás alatt. Akik kitartottak, megtanultak együtt élni a bizonytalansággal, hiszen szinte minden hét újabb megszorítást vagy tiltást hozott.

Ez a vita nem pusztán a nosztalgiáról vagy az ellenállásról szól. Sokkal inkább arról, hogy megőrizhető-e valami, ami generációkon át városok identitásának része volt. Az olasz futball az elmúlt húsz évben rengeteget változott, és sok értéket elveszített. A lelátók azonban ma is küzdenek azért, hogy megőrizzék azt, ami mindig is a lényegüket adta: a közösséget, a szenvedélyt és az identitást.”

Indirizzo

Catanzaro

Sito Web

Notifiche

Lasciando la tua email puoi essere il primo a sapere quando Scarves&Books pubblica notizie e promozioni. Il tuo indirizzo email non verrà utilizzato per nessun altro scopo e potrai annullare l'iscrizione in qualsiasi momento.

Condividi

Digitare