11/09/2023
Kto povedal, že magnetický snímač nemôže znieť akusticky? 🤔
Tak toto je naozaj výnimočná gitara! 🤩Bavíme sa o celomasívnej Ibanez AE410-LGS zo série Platinum. Prvý dojem je, že toto je naozaj krásny nástroj a naživo vyzerá ešte lepšie ako na fotkách. Je to Grand Auditorium a tak aj znie. No myslím, že keby som vedel hrať bluegrass, táto krásavica by sa presadila aj v ňom.
Tento kúsok fakt sedí v ruke. Krk nie je úplne najtenší (23mm), ale nie je to žiadna ,,bejsbolka”. Telo je menšie a užšie ako má dreadnought, takže sa na tom hrá výborne postojačky.
Pri tejto Platinum sérii vôbec netreba písať o tom, či gitara ladí a drží ladenie. To je úplná samozrejmosť. Dohmat je nastavený nízko a sú na nej 12ky struny, takže ak sa struny veľmi nebandujú (nevyťahujú), nedá sa tomu nastaveniu nič vytknúť. Takto je to veľmi pohodlné hranie s plným zvukom.
No výnimočnosť si všimnete po jej zapojení. Má jeden piezo snímač, jeden magnetický snímač a jeden mikrofón. Každý sa ovláda zvlášť potenciometrami na l**e. Ako si tak na tom hrám, asi by bolo najlepšie urobiť video/audio review, aby ste počuli, aké zvuky sa z toho dajú nakombinovať.
Treba ale povedať, že keď hrá iba magnetický snímač, vôbec to neznie ako elektrická gitara. Práve naopak. Ten magnet znie neuveriteľne akusticky.
Mikrofón je vo vnútri v gitare a berie viac nižšie ako vyššie frekvencie, teda presne naopak ako L.R.Baggs Anthem. Prezradím aj to, že aj rýchlejšie "nahúkava".
Piezo znie zase úplne zliato, teda presne naopak ako je to pri gitarách Ovation.
Tých zvukových možností má táto gitara naozaj veľa a v tomto momente ani neviem, ktorá sa mi najviac páči. Všetky sú očarujúce.
V každom prípade, pre mňa je to splnený dávny sen, keď som chcel mať na gitare všetky 3 druhy snímania.
Okrem toho, má táto gitara 2 výstupy. Ten prvý, ktorý je umiestnený na spoji lubov je štandardný a idú doňho všetky 3 signály.
Druhý výstup je o niečo nižšie a ide doňho iba piezo a mikrofón. Ten druhý sa používa v zásade na to, keď niekto popri hre na struny chce hrať aj na telo ako perkusiu. Stačí si navoliť pomer pieza a mikrofónu a "perkusiu" ovládate na zvlášť zosilňovači alebo šabli mixpultu. Toto je vychytávka jak sviňa!
Veľmi úprimne povedané, takúto gitaru by chcel mať vo svojom arzenály asi každý akustický gitarista, lebo to, čo neviete dostať z ostatných elektro-akustických gitár, z tejto to určite dostanete.
Táto gitara sa dodáva vo veľmi silnom ABSkovom kufri MR600AC, ktorý je možno trochu ťažký, ale zase, kto chce gitaru v kufri, ten asi nemá problém s hmotnosťou.
https://www.musicexpress.sk/ibanez-ae410-lgs/